Je Bétel vůbec pro mě?

Pomáháme všem, kteří si uvědomují, že nadužívají návykové látky, případně jsou závislí na hraní hazardních her a chtějí s tím něco dělat.

Je Bétel vůbec pro mě?

Pomáháme všem, kteří si uvědomují, že nadužívají návykové látky, případně jsou závislí na hraní hazardních her a chtějí s tím něco dělat.

Přečtěte si níže vše důležité a pro jakékoliv další informace nám zavolejte. 

Je Bétel pro mě?
Svépomocná komunita Bétel je určena mužům a ženám ve věku od 18 do 50 let se závislostí na návykových látkách (nejčastěji na alkoholu a drogách), nebo na hracích automatech. Přijímáme muže i ženy po výkonu trestu. Doporučená délka pobytu v komunitě je 12-18 měsíců. Pobyt je možné na žádost člena komunity prodloužit.

Bohužel neumíme pomoci lidem, jejichž zdravotní stav znemožňuje aktivní účast na programu komunity a těm, kteří mají psychické onemocnění vyžadující medikaci a odbornou péči psychiatra.

Čím je třeba začít:

 • Každý zájemce musí projít s pracovníkem telefonický standardizovaný vstupní pohovor – volejte 731 501 150. Na základě informací zjištěných při vstupním pohovoru je rozhodnuto o přijetí zájemce a je dohodnuto datum nástupu, nebo je zájemce zařazen do pořadníku. Pokud není nástup možný ihned, zájemce musí udržovat pravidelný telefonický kontakt s pracovníkem. Pokud dohodnutý kontakt přeruší, je to chápáno tak, že o nástup do komunity již nemá zájem.
 • Podmínkou přijetí je platný občanský průkaz a průkaz pojištěnce. Dále pak dodržení dohodnutého termínu nástupu. Pokud není termín nástupu dodržen bez omluvy, pozdější nástup není možný. Celý vstupní proces musí začít od začátku.

Zájemce o léčbu musí o nástup požádat sám. Žádost rodičů, blízkých nebo přátel není dostatečná.

Vzhledem k tomu, že zvláště v prvních týdnech pobytu se budete muset soustředit především na sebe a na svou léčbu, následující oblasti je třeba ošetřit před samotným nástupem. Jakmile nastoupíte, nic z následujícího seznamu už nebudete moct zařídit. Strach z toho, co se venku děje s dluhy, se soudy nebo s blízkými je častým důvodem k předčasnému odchodu z léčby. Pro váš klid je tak velmi důležité zařídit následující desatero s dostatečným předstihem.

Desatero před nástupem, aneb co je nutné před léčbou promyslet, zařídit, zajistit:

 1. Platný občanský průkaz a kartičku pojišťovny
 2. V případě budoucí telefonické komunikace s příbuznými v průběhu léčby, si před nástupem domluvte heslo, na jehož základě vám bude telefonický kontakt umožněn
 3. Registrovat se na úřadu práce – popř. pokud jste z úřadu práce vyřazen, informovat se, kdy se můžete znovu registrovat
 4. Pokud máte nějaký majetek, popř. domácí zvíře – kdo se o něj postará v době vaší léčby
 5. Promyslete si, kdo by měl vědět, že do léčby nastupujete a kde v následujících měsících budete – informujte je
 6. Pokuty a dluhy – kdo, nebo jak je budete platit, až budete v léčbě, lze je po čas léčby „zmrazit“, popř. alespoň zamezit narůstání úroků apod.
 7. Probační dohled – informujte probačního úředníka
 8. Dovézt dokumentaci k nařízeným obecně prospěšným pracím – u nás můžete nařízené hodiny odpracovat, nemusíte proto oddalovat léčbu kvůli     neodpracovaným hodinám
 9. Dovézt veškerou soudní dokumentaci – probíhající trestní stíhání, plánované soudy apod.
 10. Pokud vám někam chodí složenky a účty – zrušit ty, u kterých to jde, popř. se domluvit s někým, kdo veškeré povinnosti převezme

Co s sebou do léčby:

Občanský průkaz, kartičku pojišťovny, výše uvedené dokumenty, pokud máte oblečení, dovezte si ho, pokud ne, dostanete ho tady, stejné je to i s hygienickými potřebami

Určitě si neberte: mobilní telefon, zbraně, rádio, MP3

Při nástupu do komunity je provedena vstupní kontrola, při které jsou zabaveny drogy, cigarety, alkohol, popř. jiné nebezpečné předměty. Každý nový příchozí vyplní vstupní dotazník, kde uvede údaje týkající se jeho věku, závislosti, vzdělání, trestné činnosti, rodiny atd

Několik řádků jenom pro ženy:

Rádi ti pomůžeme abstinovat a začít znovu. Klidně nám zavolej a zeptej se na cokoliv ohledně pobytu u nás. Přijímáme ženy ve věku 18-50 let závislé na drogách, alkoholu, automatech, bez domova, po výkonu trestu, nebo zapojené v prostituci. V tuto chvíli máme volná místa. Proces přijetí není složitý, stačí zavolat, popovídat si a domluvit možné datum nástupu. Až se dovoláš, budeš mluvit s Petrem nebo s Veronikou. Telefon: 731 501 150

V průběhu léčby jsou všechny členky komunity zapojeny v pracovní terapii. Kromě běžného úklidu a vaření v domě, se naučíš čalounické práce, výrobu dekorativních předmětů, základy aranžování, šití a prodeje.

Pobyt s dětmi v tuto chvíli není možný. Na dobu léčby je potřeba předat děti do péče nejbližších a soustředit se sama na sebe a dát se do pořádku, abys pak byla schopná o děti pečovat dlouhodobě kvalitně a samostatně. V případě potřeby v rámci sociální práce pomáháme členkám v komunikaci s oddělením sociálně právní ochrany dětí.

Několik řádků jenom pro rodiče a rodinné příslušníky případných žadatelů:

Pokud hledáte pomoc pro svého syna nebo dceru, svépomocná komunita Bétel může být vhodným řešením. Doporučte synovi nebo dceři, aby nám zavolali a požádali o léčbu, která je dobrovolná a musí se pro ni rozhodnout každý sám. Více informací o pobytu u nás najdete v záložce „Program“ nebo „Pravidla komunity“.  Co je třeba zařídit před začátkem léčby, si můžete zjistit v desateru před nástupem v záložce „Před nástupem do léčby“.

Po nástupu vašeho syna/dcery do léčby si můžete požádat o informace pro rodiče, které dostanete buď osobně, nebo vám mohou být zaslány poštou. Tam se dozvíte veškeré detaily týkající se návštěv, telefonování a léčby vůbec.

Denní rozvrh

Ke snídani, obědu i večeři svolává služba v kuchyni.

7:00 budíček – hygiena

7:30 snídaně

8:00 společné ranní motivační setkání

8:30 – 17.30  společná práce

10:00 – 10:15 přestávka na čaj, svačina

12:00 – 13:00 oběd, polední přestávka

15:00 – 15:15 přestávka na čaj, svačina

17:15 – intenzivní úklid pracovního místa, nářadí, automobilů a pozemku

18:00 večeře

19:30 volno, skupinové setkání nebo večerní program podle dne v týdnu

22:00 odchod do postele

22:30 večerka

Jednotlivé časy a program se mohou měnit podle potřeby a pokynů vedoucích.

Příchod a odchod

Před nástupem do komunity je vždy provedeno telefonické vstupní interview (trvající cca 15 minut). Zájemci o místo v komunitě jsou poskytnuty veškeré informace o možnostech pomoci v Bételu, aby se mohl rozhodnout, jestli je pro něj taková pomoc přijatelná.

Každý nový člen Bételu se účastní všech aktivit v rámci společného programu.

Příchozímu je přidělen jakýsi průvodce (v Bételu známý jako „stín“), který ho všude doprovází a pomáhá mu seznámit se s fungováním komunity. Stín je vždy člen Bételu, který je v komunitě minimálně 3 měsíce a má pozitivní postoj k léčbě. Intenzita „stínování“ se zmenšuje úměrně s délkou pobytu, přivyknutím na řád a program komunity a rostoucí důvěrou vůči novému členovi komunity.

Po celou dobu pobytu samozřejmě platí, že každý může odejít, kdykoli si přeje.

Práce

Smysluplná práce je pro dlouhodobou změnu životního stylu zásadní. Je tu plno možností, od té jednodušší, kam spadá nutnost denního úklidu komunity a dobročinného obchodu, až po zodpovědnost za řízení sociálně-podnikatelské činnosti místní pobočky Betelu. Každodenní týmová práce napomáhá vytváření pracovních dovedností a návyků, posiluje vytrvalost, spolehlivost, zodpovědnost, smysl pro plnění povinností, sebeúctu a úctu k nadřízenému. Členové komunity jsou pod zkušeným dohledem a jejich činnost je orientována na realitu dnešního pracovního světa. Podílejí se na sociálně-podnikatelské činnosti Betelu, kam jmenovitě spadají:

 • prodej v dobročinném obchodě
 • úklid a údržba zahrad
 • stěhování a vyklízení
 • opravy a restaurování nábytku

Volný čas

Členové komunity mají možnost trávit volný čas i mimo komunitu, samozřejmě v doprovodu vedoucích. Výběr volnočasových aktivit záleží vždy na skupině, která se v komunitě sejde. Někdy se jedná o klidnější aktivity jako jsou výlety nebo procházky. Jindy to může být posilovna, kola, stolní fotbal nebo pingpong. Někteří členové vytrvalostně běhají, a to včetně účasti na veřejných běžeckých akcích RunCzech. V oblibě je samozřejmě fotbal nebo nohejbal. V blízkosti je krásný zámecký park s oborou ve Veltrusích. Populární jsou i výlety do Prahy s občerstvovací zastávkou na kávu nebo čaj v některé z příjemných kaváren. V sobotu a v neděli je čas na sledování filmů doma. Dvakrát za rok všichni vyráží do kina.

Návštěvy

Návštěvy rodiny probíhají po telefonické dohodě termínu napoprvé vždy v komunitě u kávy a čaje. V letních měsících je možné využít posezení na zahradě. Další návštěvy opět po dohodě termínu mohou probíhat v režii rodiny, která může vzít člena komunity na sobotní nebo nedělní odpoledne na výlet.

Ohlasy absolventů a jejich rodičů

Požádali jsme několik bývalých členů komunity, kteří prošli naším programem, aby napsali na naše webové stránky pár slov o tom, co si o Bételu myslí, co pro ně znamenal, nebo jak jim pomohl: 

STANDA:

„Jmenuju se Standa a byl jsem 8 let závislý na alkoholu a několikrát jsem chtěl spáchat sebevraždu. Kradl jsem a po čase jsem spadl na úplné dno. Přišel jsem o práci i o rodinu. Bydlel jsem sám ve sklepě. Nakonec jsem dobrovolně nastoupil do Bételu, který mi hodně pomohl. Seznámil jsem se tam s klukama, kteří měli podobnou minulost jako já. Bétel mi umožnil udělat řidičák a nakonec jsem v Bételu zůstal 4,5 roku. Když jsem odešel, našel jsem si přítelkyni, která má 4 letého chlapečka. Po čase jsme se vzali a narodil se nám další kluk. Pracuji v automobilce jako operátor. Volný čas trávím se svojí rodinou.“ 

GÁBINA:

„Když jsem přišla do Bételu, byla jsem úplně na dně. Žila jsem na ulici a denně jsem brala drogy. V Bételu jsem získala sebedůvěru, naučila jsem se mít ráda samu sebe a mohla jsem v klidu začít znova. Bez této šance bych nemohla mít takovou rodinu jakou dneska mám a starat se o svoje děti.“ 

KAREL:

“Díky Bételu jsem našel druhej domov, novou rodinu a přátele. Naučil jsem se řešit problémy bez drog, což je pro mě to nejdůležitější. Přestal jsem bejt sobec a otevřel jsem svoje uši a srdce k naslouchání druhejm.”  

MÁMA KARLA:

„Bétel nás jako rodiče vrátil zpět do normálního života. Určitě jsem se ze začátku stále bála, že to Karel nezvládne. Ten okamžik nastal asi po pěti měsících pobytu, kdy chtěl odejít a já věděla, že musím být tvrdá a nedovolit mu se vrátit domu. Byla to moc krátká doba a hlavně se nemohl vrátit do stejného prostředí. Sice jsem věděla, že má střechu nad hlavou, ale stále se bojíte, že odejde. Je dospělý, nikdo ho tam nedrží a nenutí zůstat. Je to jejich volba, kam chtějí svůj život směrovat. Naštěstí pro něj a pro nás, tam zůstal skoro 4 roky, kdy se o hodný kus cesty posunul, naučil se pravidlům běžného života. Dospěl. Bétel mu dal zázemí, práci, naučil se samostatně rozhodovat. Ale dal mu i důvěru, kdy vedl skupinu, pohyboval se mimo Bétel, tím myslím, nákupy, práce v terénu. Byla to i zkouška pro něj, neutéct před problémy. Bétel byl pro nás poslední šance na záchranu a ta se stala. Děkuji manželům Tichým, že se rozhodli pracovat s těmito lidmi, je to smysluplná práce. Samozřejmě, že né vždy se to podaří, ale každý zachráněný život je výhra.“  

VAŠEK:

„Život mi ukázal tmu i světlo. Na drogách se noci změnily ve dny a já jsem si šáhnul psychicky i fyzicky na dno. Díky blízkým jsem se nakonec dostal až do Bételu. Rozhodnutý že chci začít znovu. Jindy, jinde a jinak. S Bételem se v mém životě znovu začalo pomalu objevovat světlo. Rána se opět změnila ve východ slunce a my jsme děkovali za další nový den, kdy nemusíme být venku a shánět drogy. Bétel mě dostal zpět do normálního životního rytmu a pomohl mi uvědomit si kolik pro mě znamená rodina. V Bételu se začala plnit obrovská prázdnota, kterou uvnitř mě drogy vytvořily. Byl to začátek mojí nové cesty, na který nikdy nezapomenu. Poté co jsem Bétel opustil, se mi podařilo dokončit titul na vysoké škole, získat práci která mě naplňuje a nasměřovat tak život zpátky na cestu kde je den plný světla. Děkuju.“ 

PETR:

“Co mi dal Bétel? Poprvé v životě jsem spal každou noc jako normální člověk, bez nočních můr a strachů – byl jsem v bezpečí. Učinil mě zodpovědnějším člověkem, začal jsem si sám sebe více vážit a více respektovat lidi okolo sebe – hlavně i ty výše postavené. Byl jsem nejdelší období bez veškerého alkoholu a prožil jsem nejšťastnější rok v mém životě spolu se super lidmi – přes všechny konflikty, střety a skřípění zubů…” 

ROMAN:

“Bétel pro mě znamenal oázu a občerstvení. Přístav v dnešní době a pomoc ochotných rukou a srdcí. Našel jsem tam přátelství a teplo rodiny. Rádi se tam aspoň jednou za rok s manželkou vracíme.”

DANIELA:

„Jako dcera alkoholika jsem vyrůstala ve zmatku a násilí. Sama jsem se dostala do depresí, stresu a beznaděje. Betel mi ale pomohl dát se znovu do pořádku, naučit se žít ve zdravých vztazích a pochopit smysl mého života. Nyní mám naději a radost, kterou si přeji pomoci najít ostatním.“

 Jaká u nás platí pravidla:

 

 • Kdo chce pobývat v komunitě BÉTEL CZ (dále jen „Bétel“), nemusí nic platit – pobyt je zdarma. Je však nutné, aby se dobrovolně vzdal užívání drog a alkoholu a dodržoval následující pravidla:
 • Při vstupu do Bételu je každý povinen pravdivě informovat o svém zdravotním stavu, zvláště o nakažlivých nemocech, duševních onemocněních a o všech očekávaných soudních jednáních, nařízených obecně prospěšných pracích apod. Lidem s určitými nemocemi může být vstup zakázán, a to tehdy, je-li nemoc aktivně nakažlivá (např. svrab), vyžaduje-li zvláštní lékařské zákroky či medikaci nebo by bránila běžnému fungování komunity.
 • Při vstupu do komunity je provedena prohlídka všech přinesených věcí a oblečení.
 • Vedení Bételu si vyhrazuje právo odebrat do úschovy předměty nebo zakázat chování, které by mohly jakýmkoli způsobem poškodit ostatní obyvatele nebo negativně ovlivnit fungování komunity.
 • Osobní peníze se při vstupu odevzdají do úschovy vedoucím komunity. Peníze, které nebyly v průběhu pobytu utraceny za osobní potřeby, dostane každý zpět, když z komunity odchází.
 • Obyvatelé komunity se účastní všech aktivit komunity podle rozpisu od 7 hodin ráno do 22 hodin večer.
 • V Bételu se všichni pohybují ve dvojicích. Každého doprovází jiný zodpovědný člen komunity nebo někdo z vedoucích. Nikdo nesmí odejít ze společných prostor/dílny/obchodu/pracovní aktivity, pokud neinformuje vedoucího nebo zodpovědného pracovníka.
 • Kouření a jakékoli jiné užívání tabáku je zakázáno. Používání náhražek drog, alkoholu nebo tabáku není dovoleno.
 • Držení drog, alkoholu nebo cigaret, opakované porušování pravidel a agresivní chování může být důvodem pro vyloučení z komunity.
 • Vedení Bételu má právo rozhodnout o přijetí i vyloučení z pobytu v komunitě v souladu s jejími pravidly.
 • Prvních 15 dní nově příchozí zpravidla neopouštějí prostory komunity. To se netýká těch, kteří se z jakéhokoli důvodu rozhodnou komunitu a její program opustit.
 • Každý, kdo si přeje odejít, tak může kdykoli učinit. Cestovní náklady si každý hradí sám. Před odchodem musí na požádání předložit svá zavazadla k výstupní kontrole.
 • Bétel nepřijímá zodpovědnost za hledání osobních předmětů, ošacení, obutí apod., které byly při odchodu v komunitě zapomenuty.
 • O návštěvách příbuzných je nutné se předem domluvit.
 • Každý obyvatel komunity má zachované právo na přístup k veškeré péči, kterou poskytují místní zdravotnická zařízení a sociální služby.
 • Veškeré romantické a sexuální vztahy mezi členy a členkami komunity jsou zakázány.
 • Vedení Bételu si vyhrazuje právo pozměnit nebo doplnit tato pravidla dle případných dalších potřeb a o případných změnách musí stávající členy komunity srozumitelně informovat.

Na co se stále někdo ptá: 

 

 • Co si musím zařídit před nástupem do léčby?
  Každý by měl nastoupit s platným občanským průkazem a kartičkou pojišťovny a měl by být registrován na úřadu práce.
 • Co si mám vzít s sebou?
  Oblečení a hygienické potřeby. Pokud je nemáte, nevadí, dostanete je od nás.
 • Je absolvování detoxu podmínkou pro přijetí do Vaší komunity?
  Detox není nutný u uživatelů pervitinu. U opiátů ho doporučujeme. U kombinovaných a lékových závislostí a závislosti na alkoholu detox vyžadujeme.
 • Jak mohu donutit svého syna, aby se šel ze své závislosti léčit?
  Donutit někoho k léčbě bohužel nejde. Léčbu může v určitých případech nařídit jedině soud. Rodiče mohou své děti k léčbě pouze vhodně motivovat. Doporučujeme poradit se s odborníkem.
  Obecně platí láskyplný, ale důsledný přístup: netolerovat braní drog, nenechat se vydírat a zahánět do kouta, nedávat peníze a nefungovat jako hotel s veškerým servisem
  Pokud se Váš syn rozhodne léčbu podstoupit, přijměte ho a poraďte mu, kam se má obrátit. Potom ho nechte, ať si vše zařídí sám. Je to malý test toho, jestli skutečně chce, nebo na Vás jen něco hraje.
 • Jak dlouho trvá váš program?
  Doporučujeme minimálně 12 měsíců. Maximální délka pobytu není nijak omezena a závisí na rozhodnutí klienta a jeho životních okolnostech.
 • Kolik musím za svůj pobyt zaplatit?
  Pobyt v naší komunitě je zcela zdarma. Součástí každodenního programu je práce. Každý člen komunity pracuje v rámci našeho charitativního obchodu s nábytkem a/nebo ve službách jako je stěhování, vyklízení a zahradnické práce. Výtěžek z prodeje nábytku a služeb částečně pokrývá náklady na pobyt klienta. Zbytek je hrazen z finančních darů.
 • Mohu přijímat návštěvy?
  Návštěvy rodinných příslušníků jsou možné vždy o víkendu a je třeba je předem nahlásit.
 • Můžu v komunitě kouřit?
  Kouření je zakázáno.

Zjistěte, jak jste na tom:

Přečtěte si informace na celé stránce, pravidla komunity a pak si dobře promyslete, jestli je to skutečně to, co chcete. Zde najdete jednoduchý test, podle kterého můžete zjistit, zdali pro vás dává smysl nastoupit do léčby v naší komunitě. Pokud souhlasíte s následujícími výroky, určitě nám zavolejte.

 • Jsem si vědom toho, že mám závažný problém s užíváním drog nebo pitím alkoholu.
 • Chci s užíváním drog a alkoholu skončit.
 • Jsem ochotný přestat kouřit.
 • Jsem připraven věnovat změně svého života a pobytu v komunitě minimálně rok.
 • Jsem ochoten se přizpůsobit pravidlům léčby a životu s ostatními členy komunity.
 • Jsem ochotný řešit problémy, které během léčby vyvstanou.
 • Chápu, že nejsem dokonalý a jsem ochotný přijímat korekci od druhých a měnit se.
 • Jsem ochotný se podřídit autoritám a potřebám ostatních členů komunity.
 • Jsem schopný a ochotný pracovat.
 • Pro kontakt můžete použít telefon 731 501 150.