Na co se ptáte

Časté otázky a odpovědi

Pro snadnější rozhodování a získání dalších praktických informací jsme pro vás sepsali odpovědi na nejčastější otázky ohledně naší terapeutické komunity a léčby závislostí.

Jak se můžu dostat do komunity?

K přijetí do naší komunity stačí jednoduchý telefonický pohovor, který trvá cca 20 minut. V jeho průběhu vám vysvětlíme, jak komunita funguje, zeptáme se na pár věcí o vás a vy se budete moct zeptat na cokoliv, co potřebujete vědět od nás. Na konci pohovoru si buď vezmeme čas na poradu s týmem nebo rovnou rozhodneme o vašem přijetí a domluvíme datum nástupu.

Jak rychle od vstupního telefonátu můžu nastoupit?

Pokud je volné místo, přijímáme okamžitě. Pokud volná místa nejsou, uvolňují se postupně, jak stávající členové komunity odcházejí. Pak čekání může trvat i měsíc nebo déle. Každopádně je potřeba zavolat, zjistit, jaká je aktuální situace a po zařazení do pořadníku pravidelně jednou týdně telefonovat a potvrzovat svůj zájem. Žadatele, kteří se zapíší do pořadníku a potom pravidelně nepotvrzují telefonicky svůj zájem, z pořadníku automaticky vyřazujeme.

Co si s sebou mám vzít do komunity?

Především občanský průkaz, kartičku pojišťovny a další doklady např. z úřadu práce, propouštěcí zprávu z detoxu, pokud byl absolvován apod. Léčba v komunitě je přibližně na jeden rok. Budete tedy potřebovat úplně všechno – oblečení, obutí, hygienické potřeby apod. Zároveň řada lidí dorazí do léčby z ulice jen s igelitkou a ani to není překážkou nástupu. Máme tu „butik“, ze kterého vybereme vhodné oblečení a zásoby hygienických potřeb.

Je absolvování detoxu podmínkou pro přijetí do Vaší komunity?

Detox není nutný u uživatelů pervitinu. U závislosti na opiátech ho velmi doporučujeme. U kombinovaných a lékových závislostí a závislosti na alkoholu detox vyžadujeme.

Jak mohu donutit svého syna, aby se šel ze své závislosti léčit?

Donutit někoho k léčbě bohužel nejde. Léčbu může v určitých případech nařídit jedině soud. Rodiče mohou své děti k léčbě pouze vhodně motivovat. Doporučujeme poradit se s odborníkem, jak postupovat ve vašem konkrétním případě.


Obecně platí láskyplný, ale důsledný přístup: netolerovat braní drog, nenechat se vydírat a zahánět do kouta, nedávat peníze a nefungovat jako hotel s veškerým servisem.


Pokud se Váš syn nebo dcera rozhodne léčbu podstoupit, přijměte ho a poraďte mu, kam se má obrátit. Potom ho nechte, ať si vše zařídí sám. Je to malý test toho, jestli skutečně chce, nebo na Vás jen něco hraje.

Jak dlouho trvá váš program?

Doporučujeme minimálně 12 měsíců. Maximální délka pobytu není nijak omezena a závisí na rozhodnutí klienta a jeho životních okolnostech.

Můžu v komunitě kouřit?

Kouření je zakázáno. Velké množství žadatelů o léčbu u nás to vítá, někteří to považují za problém, jiní za důvod nenastoupit. Můžeme k tomu říct jen tolik, všichni, kdo nastoupili a sekli najednou se vším včetně cigaret, si to nemůžou vynachválit. Dýchá se jim lépe, sportuje se jim lépe a vědí, že se dokážou obejít i bez tabáku.

Nemám peníze, jak budu léčbu platit?

Léčba v naší komunitě je pro klienty bezplatná. Je hrazena ze sociálního podnikání, ve kterém se všichni klienti uplatňují a z darů našich partnerů, kteří na provoz komunity přispívají.

Je nutné po léčbě zůstat blízko komunity?

Není to nutné. Pro úspěšný start je vhodné mít bezpečné ubytování kdekoliv. S tím vším vám můžeme pomoct.

Mám závislou dceru a ještě jí nebylo 18. Může k Vám nastoupit?

Bohužel nemůžeme do léčby přijmout nikoho, komu v den nástupu ještě nebylo 18 let. Pokud se 18. narozeniny blíží, je možné čas před nástupem přečkat v jedné z psychiatrických léčeben, případně vyhledat komunitu pro nezletilé.

Syn se nechce léčit, ale jeho závislost nám všem ubližuje. Chová se k nám šíleně. Můžete ho u vás zavřít?

Nemůžeme, to by bylo protizákonné. Léčba u nás je dobrovolná, každý člověk je u nás na základě vlastního rozhodnutí. Mezi naše základní principy patří snadný příchod, snadný odchod. Nikoho tu nedržíme a pokud se rozhodne odejít, ani ho nepřesvědčujeme, aby zůstal.

Chci se léčit spolu s partnerem / partnerkou. Můžeme u Vás?

Ačkoliv je naše komunita určená pro muže i ženy, nepřijímáme partnery. V léčbě je důležité věnovat se především sám sobě, pracovat na svém charakteru, hledat nový způsob života. Párům proto doporučujeme oddělenou léčbu – každý v jiném zařízení.

Můžu jít do léčby i s dítětem?

Pobyt s dětmi v tuto chvíli není možný. Na dobu léčby je potřeba předat děti do péče nejbližších a soustředit se sám/sama na sebe a dát se do pořádku, abys pak byla schopná/ý o děti pečovat dlouhodobě kvalitně a samostatně. V případě potřeby v rámci sociální práce pomáháme členkám v komunikaci s oddělením sociálně právní ochrany dětí.

Zaručíte mi, že po absolvování komunity zůstanu čistý?

Zaručit to nemůžeme. Pokud ale nastoupíte do léčby s upřímným postojem, budete se statečně stavět ke svým problémům, vztahům a lidem kolem sebe, necháte si od nás a případně svých blízkých občas poradit, v léčbě vydržíte až do konce a dobře naplánujete svůj čas po léčbě, šance na úspěch se zvyšuje.

Mohu se v průběhu léčby závislosti ve vaší komunitě vídat s rodinou?

Po dvou počátečních týdnech si můžete o víkendu v odpoledních hodinách zatelefonovat. Po dvou měsících jsou povolené návštěvy opět vždy o víkendu. První návštěva probíhá na pozemku komunity. Další už mohou být v režii rodiny, pokud nikdo v rodině není závislý na drogách a alkoholu. Pokud by byl návštěvy bychom nepovolili.

Mám dítě. Můžu ho během léčby vídat?

Pokud máte dítě, umožníme Vám vídat se s ním od počátku léčby. Nemůžete sice opustit komunitu, ale někdo Vám může dceru/syna přivézt každý druhý víkend do komunity, kde s ním můžete strávit nějaký čas. Nezáleží na tom, jestli dítě máte ve své péči nebo ne. Pro rodiče menších dětí je umožněn ještě jeden telefonát s dítětem uprostřed týdne.

Jak je to s mobilním telefonem a internetem v průběhu léčby?

Po celou dobu léčby je možné využívat komunitní mobilní telefon. Přístup na internet je umožněn v poslední fázi léčby, aby bylo možné si zařizovat práci, bydlení, doléčování apod.

Mám zdravotní omezení, můžu i přesto nastoupit do komunity?

Jde o to, o jaké omezení se jedná. Bohužel nemáme bezbariérové prostory. Náš program se hodně točí kolem práce s nábytkem. Povinností klientů je účastnit se veškerého programu, takže jakýkoliv zdravotní stav, který by člověka omezoval v účasti na programu, by byl bohužel překážkou pro nástup do programu léčby závislosti u nás.

Mám dietu. Budete mi podle toho vařit?

V naší komunitě si klienti vaří sami (sestavují jídelníček, nakupují suroviny, vaří). Již jsme tu měli cukrovkáře, alergiky na lepek, vegetariánku apod., snažíme se všem vyjít vstříc. Není však možné kupovat a vařit pro každého jiné jídlo, takže k jiným typům stravovacích návyků nepřihlížíme (např. nemám rád houby, nejím rajskou, večeřím jen salát apod.). Stejně tak není možné upravovat časy jídel např. snídám až v 10, protože v 7:30 nemám hlad.

Mám velké dluhy, co se s nimi stane v průběhu léčby?

I v tomhle vám můžeme pomoct. Během léčby spolupracujete se sociální pracovnicí. Je to na vás, jestli jí o pomoc požádáte. Sociální pracovnice Vám pomůže kontaktovat věřitele, zjistit veškeré Vaše dluhy a domluvit si způsob splácení, případně odklad splátek, zastavení úroků apod. Ale pozor až po dvou měsících od vašeho nástupu. Jestli nějaké dluhy spěchají, zkuste je, pokud je to možné, vyřešit před nástupem.

Mám soudem nařízenou ochrannou léčbu, můžu ji vykonat u vás?

Ochrannou léčbu u nás vykonat nelze, protože nejsme zdravotnické zařízení. Pokud máte nařízenou ochrannou léčbu pobytovou, doporučujeme nastoupit do psychiatrické léčebny a po určité době žádat o přeměnu na ochranné léčení ambulantní. Ochrannou léčbu ambulantní lze začít vykonávat paralelně s léčbou v terapeutické komunitě (během léčby docházíte navíc do psychiatrické ambulance). Několik klientů už to takhle u nás zvládlo.

Mám uložen trest obecně prospěšných prací, stihnu to po komunitě odpracovat?

Nemusíte čekat na dokončení léčby. OPP si můžete odpracovat v rámci léčby u nás. Spolupracujeme s PMS v Mělníku.

Jsem zaměstnaná, musím dát kvůli léčbě výpověď?

Určitě nemusíte. Závislost je diagnóza jako každá jiná. Domluvte se s ošetřujícím lékařem, aby Vám vystavil pracovní neschopnost, případně Vám ji vystaví na detoxu. Během pracovní neschopnosti máte nárok na nemocenské dávky a po ukončení pracovní neschopnosti se můžete (ale nemusíte) vrátit do své původní práce.

Mám psa, je hodný a mám ho rád, můžu ho vzít s sebou?

Bohužel ne. Kdyby si každý dovezl psa, budeme vedle komunity pro léčbu závislostí ještě provozovat, krmit a platit psí útulek. To skutečně nedokážeme, i když jsme milovníci psů a považujeme je za skvělé terapeuty.

Rád sportuji. Můžu se sportu věnovat i během léčby?

Sportovní aktivity plně podporujeme. V průběhu let se tu vystřídaly různé skupiny. Některé velmi aktivní, ve kterých klienti pravidelně běhali a jezdili na kolech, byla tu skupina velice často hrající fotbal. K dispozici na pozemku je ping pong, boxovací pytel a menší posilovna. Procházky a výlety jsou samozřejmostí. 

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

Group-33

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?